do kasy suma: 0,00 zł
Blog kategorie

Nasze zainteresowanie zdrowiem ma swoje źródło w zatwierdzonych publikacjach naukowych. Nasza wiedza pochodzi z lektury czasopism i książek branżowych. Sprawdzone i stosowane także przez nas suplementy opisujemy na blogu, tworząc najwyższej jakości treści.

Żadne internetowe artykuły nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. W razie pytań skonsultuj się z lekarzem lub innym odpowiednim pracownikiem służby zdrowia.

Blog chmura tagów

Czym jest witamina K?

Czym jest witamina K?

Witamina K jest niezbędnym składnikiem diety, który pełni kluczowe role w organizmie człowieka, pomimo, że nie cieszy się tak dużą sławą jak inne witaminy.

Główną funkcją witaminy K jest uczestniczenie w procesie krzepnięcia krwi. Jest niezbędna do syntezy czterech z 13 białek krzepnięcia krwi, zwanych czynnikami krzepnięcia. Bez wystarczającej ilości witaminy K w organizmie, krwawienia mogą być trudniejsze do zatrzymania. Witamina K jest również ważna dla zdrowia kości, gdyż uczestniczy w regulacji mineralizacji kości. Odpowiada za aktywację białka osteokalcyny, które wiąże wapń i wspiera mineralizację kości.

Witamina K występuje w dwóch głównych postaciach: K1 (filochinon) i K2 (menachinon). Witamina K1 występuje głównie w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, jarmuż czy kapusta - szczególnie ekologicznych. Jest to najbardziej rozpowszechniona forma witaminy K w diecie. Główną funkcją formy K1 jest uczestniczenie w procesie krzepnięcia krwi poprzez aktywację czynników krzepnięcia. Witamina K2 występuje głównie w produktach fermentowanych, takich jak ser, jogurt, czy kiszonki, oraz w mięsie, żółtku jaja i wątrobie. Jej biologiczna aktywność jest zazwyczaj wyższa niż witaminy K1, a wchłanianie przez organizm jest efektywniejsze. Witamina K2 odgrywa szczególną rolę w mineralizacji kości oraz regulacji wapnia w organizmie. Odpowiada za aktywację białka osteokalcyny, które wiąże wapń i wspiera mineralizację kości, oraz białka MGP, które hamują odkładanie wapnia w naczyniach krwionośnych, gdzie minerał ten jest szkodliwy i niepożądany. Dzięki temu nie dochodzi do powstawania blaszki miażdżycowej (wręcz ta, która jest, zostaje rozpuszczona), której obecność jest ściśle związana z pojawieniem się choroby wieńcowej. Dodatkowo osteokalcyna działa jako hormon, który sprawia, że trzustka wydziela więcej insuliny i podnosi wrażliwość na insulinę na poziomie komórkowym. W praktyce, obie formy witaminy K są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale witamina K2 jest szczególnie ważna dla zdrowia kości i serca. Warto również dodać, że niewielkie ilości witaminy K są wytwarzane przez bakterie w naszym jelicie grubym. Chociaż nie jest to główne źródło witaminy K, może przyczynić się do utrzymania odpowiedniego poziomu tej witaminy w organizmie.

Dawkowanie witaminy K zależy od wieku, płci i stanu zdrowia. W przypadku braku wystarczającej ilości witaminy K w diecie, warto rozważyć suplementację. Niestety problem ten staje się coraz poważniejszy, gdyż nowoczesne sposoby produkcji żywności przyczyniły się do wyeliminowania tej witaminy z naszej diety - spożywamy coraz mniej jaj od wiejskich kur czy produktów mlecznych od krów wypasanych na zielonej łące.

Niedobór witaminy K może wystąpić w przypadku zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych, długotrwałego stosowania antybiotyków, czy niektórych chorób wątroby. Objawy niedoboru witaminy K obejmują krwawienia, siniaki, krwawienie z dziąseł, a nawet zaburzenia krzepnięcia krwi. Jej suplementacja jest szczególnie ważna przy suplementacji witaminy D w dużych ilościach - podczas tego zabiegu jest zwiększona produkcja wapnia w naszym organizmie. I tu właśnie witamina K sprawiają że ten wapń trafia bezpośrednio do kości wzmacniając je.

Witamina K jest niezbędna dla prawidłowego krzepnięcia krwi oraz zdrowia kości. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość tej witaminy, warto spożywać zielone warzywa liściaste oraz produkty fermentowane. W przypadku niedoboru witaminy K, suplementacja może być niezbędna, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji, zwłaszcza gdy przyjmuje się leki przeciwzakrzepowe lub cierpi na choroby wątroby czy nerek. Korzyści zdrowotne z suplementacji witaminy K2 można jeszcze bardziej zwiększyć łącząc ją z witaminą D3. Witaminy te wzmacniają wzajemnie swoje działanie.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroką gamę produktów zawierających witaminę K, które pomogą Ci uzupełnić ewentualne niedobory. Dbaj o swoje zdrowie i korzystaj z dobrodziejstw witaminy K już dziś!

Bibliografia:

  1. National Institutes of Health. (2021). Vitamin K - Fact Sheet for Health Professionals. Pobrane z: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-HealthProfessional/
  2. Fusaro, M., Gallieni, M., & Rizzo, M. A. (2017). Vitamin K and osteoporosis. Journal of Nephrology, 30(6), 767-779. doi: 10.1007/s40620-017-0405-5
  3. Booth, S. L., & Suttie, J. W. (1998). Dietary intake and adequacy of vitamin K. Journal of Nutrition, 128(5), 785-788. doi: 10.1093/jn/128.5.785 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl